به سایت شبکه بهداشت و درمان فریدن خوش آمدید.

previous pauseresume next

شایع ترین بیماری های چشمی دوران میانسالی

با افزايش سن در افراد به خصوص در سنین بالاي ۴۰ سال ، بعلت بروزتغيراتي در داخل لنز داخلي و عدسي چشم ، نزديک به ۶۰ درصد افراد تمايل به دوربيني پيدا مي کنند .

از شایع ترین بیماری های چشمی سنین میانسالی و سالمندی ، پیرچشمی ، گلوکوم (آب سیاه) و خشکی و عفونت چشم است .
پیرچشمی :
پیرچشمی نوعی اختلال در تطابق یا سخت شدن لنز داخلی چشم است ، یکی از دلایل عمده پیر چشمی ، سخت شدن پوسته عدسی چشم (اسکروزیس)  می باشد که در این حالت عضلات مژگانی قادر نمی باشد انحنای لازم را برای عدسی بوجود آورد ، ضمنا خود این عضلات نیز با افزایش سن دچار اسکروزیس می گردد .
اين بيماري معمولا بعد از ۴۰ سالگي در افراد رخ ميدهد و علايم بروز آن در افراد مختلف متفاوت است .
موثرترين و سالم ترين روش درمان بيماري پير چشمي ، تجويز عينک از سوي پزشک مي باشد البته جراحي ليزري ديگر شيوه مداواي اين بيماري است .
آب سیاه (گلوکوم) :

 گلوکوم یا آب سیاه چشم بیماری‌ای است که سبب تخریب عصب بینایی می‌شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد، ولی می‌تواند در طول زمان به کاهش بینایی و در نهایت، به نابینایی منجر شود . در این بیماری، عصب بینایی بر اثر افزایش فشار داخل چشم تحلیل می‌رود که البته گاهی ممکن است این اتفاق بدون افزایش فشار داخل چشم هم رخ بدهد
اگر به هر دليلي در تشخيص و يا درمان به موقع اين عارضه تأخيري ايجاد شود، به احتمال ۱۰۰ درصد موجب کوري فرد خواهد شد.
انواع بیماری گلوکوم :

- گلوکوم زاویه باز : شایع ترین نوع گلوکوم است. متاسفانه این بیماری تا به مراحل بسیار پیشرفته نرسد، هیچ گونه نشانه ای ندارد و هر فرد به ظاهر سالمی ممکن است به آن مبتلا باشد. علت این موضوع این است که در گلوکوم ابتدا قسمت محیطی میدان بینایی آسیب می بیند و با توجه به این که قسمت مرکزی میدان بینایی آخرین محلی است که از بین می رود فرد تا انتهای سیر بیماری، متوجه اختلال در بینایی خود نمی شود. در موارد بسیار پیشرفته دید مرکزی نیز از بین می رود و کوری ایجاد می گردد
- گلوکوم زاویه بسته : این نوع گلوکوم با درد چشم، قرمزی چشم ، تاری دید ، روئیت هاله در اطراف نورها، سردرد و تهوع نمایان می شود. این علائم در فردی که قبلا هیچ گونه بیماری نداشته، به طور ناگهانی ظاهر می شود .

- گلوکوم مادرزادی : گلوکوم مادرزادی در نوزادان و شیرخواران با علائم اشک ریزش ‌‌، بستن چشم ها در تماس با نور یا ترس از نور و جمع کردن پلک ها مشخص می شود. گاهی قرنیه چشم بزرگ و کدر می شود .

دیابت و فشار خون بالا جزو عوامل مساعدکننده اصلی بیماری محسوب نمی‌شوند، ولی به طور کلی بیماران دیابتی بیشتر از بقیه به گلوکوم مبتلا می‌شوند .

تنها روش درمان بيماري گلوکوم ، پایین آوردن فشار داخل چشم است . فشار داخل چشم را می‌توان با دارو پایین آورد و چنانچه با دارو پایین نیامد، از اشعه لیزر استفاده کرد و باز اگر به فشار مطلوب نرسید، به عمل جراحی دست زد .
عفونت چشم :
علايم عفونت چشمي را می توان آب ريزش ، احساس وجود جسم خارجي در داخل چشم ، ترشحات زياد ، چسبندگي پلک ها به خصوص در زمان صبح بيان کرد.

توصیه :
باتوجه به اينکه اکثر بيماريهاي چشمي ، زمينه ارثي دارند بنابراين لازم به ذکر است افراد از ۴۰ سالگي به بعد، هر ۶ ماه يک بار به يک متخصص چشم مراجعه نمايند . افراد از هر گروه سني بايد بهداشت فردي و عمومي را رعايت کرده و چکاب هاي ۶ ماهه يا يك ساله را انجام دهند و با تغذيه مناسب و عدم استفاده از دخانيات سلامت خود را تضمين نمايند.

کارشناس برنامه سلات میانسالان     

شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریدن

 

ارتباط با ما

اصفهان - شهرستان فریدن - شهر داران - خیابان نواب صفوی - شبکه بهداشت و درمان فریدن تلفن تماس : ۴ - ۰۳۷۲۴۲۲۲۶۰۱

پیوند ها