به سایت شبکه بهداشت و درمان فریدن خوش آمدید.

previous pauseresume next

آنچه بایددرمورد افسردگی پس اززایمان بدانید

آنچه باید درمورد افسردگی پس از زایمان بدانید:

افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است. از هر۶ زنی که نوزادی را به دنیا می آورند ، یک زن دچار افسردگی پس از زایمان می شود.

علامت اصلی افسردگی ، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است که فرد پیش از این به راحتی انجام می داده است . در صورتی که این علائم بیش  از ۲ هفته طول بکشد  و در عملکرد روزانه فرد اخبلال ایجاد کند ، به آن بیماری افسردگی گفته می شود.

علاوه بر علائم بالا ، علائم دیگری نیز ممکن است در مبتلایان به افسردگی دیده شود که عبارتند از: کاهش سطح انرژی  کاهش یا افزایش اشتها کاهش یا افزایش میزان خواب ، احساس اضطراب، و بیقراری ، تحریک پذیری و زود از کوره در رفتن ، کاهش توان تمرکز ، کاهش قدرت تصمیم گیری ، احساس بی ارزشی یا پوچی، احساس نا امیدی، احساس گنام و افکار خود کشی ، و آسیب به خود .

علاوه بر انچه گفته شد علائم افسردگی پس از زایمان ممکن است به شکل احساس درماندگی ، گریه های طولانی و بی دلیل احساس عدم دلبستگی به نوزاد و احساس ناتوانی در مراقبت و حمایت از نوزاد و حتی احساس خشم و تنفر از همه نیز ظاهر شود.

درصورت احساس افسردگی پس از زایمان چه کارهایی باید انجام بدهید ؟

افسردگی پس از زایمان قابل درمان است این درمان ممکن است از طریق تجویز دارو توسط پزشک ، درمانهای روانشناختی یا ترکیب از این دو روش صورت گیرد .

بسیاری از داروهای ضد افسردگی را میتوان در دورانشیر دهی نیز با تجویز روانپزشک مصرف نمود.

اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود ممکن است ماهها و حتی سالها طول بکشد و هم بر سلامت و هم بر رشد و تکامل فرزند تان تاثیر منفی بگذارد.

در صورت امکان با مادران دیگری که شرایط مشابه شما را داشته یا دارند  صحبت کنیکد و ازتوصیه ها و تجربه هایشان بهره مند شوید.

اگر افکار خودکشی و یا آسیب به نوزاد دارید حتما هب صورت فوری به  پزشک مراجعه کنید.

در صورت احساس افسردگی پس از زایمان چه کارهایی باید انجام داد؟

با نزدیکان خود درباره احیساسات و مشکلات خود  صحبت کنید و از آنها کمک و مشورت بخواهید. برخی از آنها می توانند به شما کمک کنند تا از نوادتان مراقبت کنید و همزمان بتوانید زمانی را به مراقبت از خودتان استاحت کنید.

*سعی کنید ارتباطتان رابا دوستان و اعضای خانواده خود حفظ کنید و زمان هایی را در کنار انها بگذرانید .

اگر برایتان مقدور است از خانه خارج شوید و زمانی را در فضای باز بگذرانید و حتی اگر محیط اطراف شما مناسب است میتوانید نوزادتان را هم همراه با خود ببرید. در چنین شرایطی یکیاده روی مختصر در حالی که نوزادتان را نیز به همراه خود آوردهباشید هم برای سلامت خود و هم برای سلامت  نوزادتان مفید است .

 

ارتباط با ما

اصفهان - شهرستان فریدن - شهر داران - خیابان نواب صفوی - شبکه بهداشت و درمان فریدن تلفن تماس : ۴ - ۰۳۷۲۴۲۲۲۶۰۱

پیوند ها